Ogrzewacze wody – gazowe czy elektryczne, pojemnościowe czy przepływowe?

Kiedy warto rozważyć zastosowanie przepływowych podgrzewaczy elektrycznych?
Lipiec 24, 2018
jak filtrowac wode
Jak filtrować wodę domowym sposobem?
Listopad 21, 2019
Pokaż wszystkie

Ciepła woda użytkowa to podstawa domowego funkcjonowania. W zależności ilu domowników liczy nasze gospodarstwo domowe i jakie mamy oczekiwania ilościowe co do wody- według tych wytycznych dobierać będziemy odpowiedni podgrzewacz do wody. Na rynku znajdziemy podgrzewacze gazowe i elektryczne, a wśród nich pojemnościowe i przepływowe. Jaki ogrzewać wody najlepiej wybrać?

Podgrzewacz gazowy

Choć coraz więcej domostw rezygnuje już z jakichkolwiek instalacji i urządzeń gazowych, wciąż można wybrać z oferty takich urządzeń, np. podgrzewających wodę. Podgrzewacze gazowe oferują modele pojemnościowe (woda podgrzewana jest w zbiorniku) lub przepływowe (woda ogrzewana jest w trakcie przepływu przez urządzenie). A dokładniej: w podgrzewaczu pojemnościowym woda podgrzewana jest w ciśnieniowym zbiorniku, zaś w przypadku podgrzewacza przepływowego należy odkręcić kran, by wytworzyć ciśnienie wody, które uruchomi urządzenie. Podgrzewacze takie są dostosowane do spalania danego rodzaju gazu. Jaki podgrzewacz gazowy będzie lepszym wyborem? Jeżeli chodzi o miejsce, to zdecydowanie mniej go zajmie podgrzewacz przepływowy- podgrzewacze pojemnościowe mogą mieć nawet 200 litrowe zbiorniki, dlatego warto montować ja np. w kotłowni, a wodę doprowadzać przewodami cyrkulacyjnymi. Jeżeli pytamy o koszty eksploatacji, tutaj też pierwsze miejsce zajmie podgrzewacz przepływowy, ponieważ działa on tylko w momencie użycia. Bardzo ważna jest przy montażu takich urządzeń odpowiednia cyrkulacja powietrza, gdyż źle wentylowane spalanie gazu może oznaczać niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia.

Gazowy czy elektryczny?

Podgrzewacze elektryczne do wody tak jak i gazowe dzielą się na pojemnościowe oraz przepływowe, a zasada ich działania jest taka sama, tyle tylko, że napędzane są prądem. Podgrzewacze przepływowe to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla osób, które za priorytet stawiają sobie oszczędność miejsca, gdyż są niewielkich rozmiarów (podgrzewacze DAFI to urządzenia o wymiarach 16x 20 cm) i można je montować przy punktach poboru wody lub mogą być ukryte w szafkach, np. pod umywalką czy zlewozmywakiem. Podgrzewacze przepływowe to także dobry sposób na oszczędzanie (woda i prąd zużywane są jedynie w chwili odkręcenia kurka) i indywidualny dobór mocy (w ofercie DAFI 3,7 kW do 11kW). Ich przewagą nad podgrzewaczami pojemnościowymi jest większa higiena- w podgrzewaczu pojemnościowym zmuszeni jesteśmy raz na jakiś czas podgrzać wodę do 60- 80 stopni, by usunąć z niej niebezpieczne dla zdrowia bakterie rozwijające się w letniej wodzie.

Jakie zalety mają podgrzewacze gazowe? Na pewno mniejsze koszty eksploatacji, większą moc i wydajność w przypadku większych ilości wody do ogrzania oraz brak konieczności posiadania trójfazowego prądu. Wadami są ciągła troska i pilnowanie odpowiedniej wentylacji, niebezpieczeństwo awarii czy ujemny wpływ na ekologię. Zaletami podgrzewacze elektrycznych są: niewielka awaryjność, przyjazność dla środowiska, bezpieczeństwo, łatwy montaż i brak kłopotów z dodatkową instalacją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *